Pożyczka i kredyt – różnice

Co to jest kredyt?

Przedsiębiorca, który potrzebuje finansowania swojej działalności może skorzystać z kredytu. Pozyskane w ten sposób środki może przeznaczyć na bieżąca działalność i utrzymanie płynności finansowej lub na inwestycje w nowe maszyny, technologie czy zwiększenie zatrudnienia.

Podstawowe cechy kredytu, odróżniające go od pożyczki to:

  • Nie można go dać nikomu bez zgody banku
  • przedmiotem umowy kredytu może być wyłącznie określona suma pieniędzy
  • umowa kredytowa jest zawsze odpłatna
  • Umowa, że bank udziela przedsiębiorcy na udzielenie mu pożyczki, musi być sporządzona w taki sposób, aby bank nie wydał przedsiębiorcy świadectwa kredytowego, którego nie otrzymał.

Uzyskanie kredytu bankowego przez przedsiębiorcę nie zawsze jest łatwe. Co więcej, niejednokrotnie procesowanie kredytu jest również czasochłonne. Problemów i przeszkód w uzyskaniu kredytu może być wiele. Zaliczyć można do nich:  być zbyt krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej, nieterminowe regulowanie wcześniejszych zobowiązań, a co za tym idzie negatywne wpisy w rejestrze BIG. Przeszkodą w uzyskaniu kredytu mogą być też zbyt duże wymagania banku w zakresie majątkowego zabezpieczenia transakcji.

Czym jest pożyczka?

Przedsiębiorcom, którzy mają zamkniętą drogę do uzyskania kredytu bankowego lub gdy procesowanie kredytu przez bank trwa zbyt długo, rynek finansowy proponuje bankowe i pozabankowe pożyczki.

Podstawowe cechy pożyczki, odróżniające ją od kredytu to:

  • mogą jej udzielić osoby fizyczne  i osoby prawne , w tym banki (podstawą prawną jest Kodeks cywilny)
  • przedmiotem umowy pożyczki mogą być pieniądze lub rzeczy
  • pożyczka może być odpłatna lub nieodpłatna
  • przepisy nie narzucają formy umowy pożyczki. Może ona być ustna – pod warunkiem, że dotyczy wartości niższej niż 1 000 zł.

Pożyczka pomostowa 

W okresie kiedy klient czeka na rozpatrzenie wniosku o kredyt  lub na wypłatę środków z przyznanego kredytu rozwiązaniem może być może skorzystanie z pożyczki pomostowej oferowanej przez instytucję pozabankową.

Dla naszej firmy przy udzieleniu tego typu pożyczki najważniejsze są dwie kwestie: źródło spłaty pożyczki i  zabezpieczenie transakcji. Potwierdzeniem źródła spłaty mogą być dokumenty z banku poświadczające przyznanie kredytu.

Różne podejścia, które nasza firma i bank podejmują w zakresie bezpieczeństwa, są bardzo ważne. Nie podejmujemy żadnych dalszych działań w celu ochrony klienta, któremu pożyczamy pieniądze, niż gwarancja bankowa lub hipoteka na dom. Nasza firma jest bardzo otwarta na zapewnienie funduszy i innych zabezpieczeń. Dzieje się tak dlatego, że nasza firma może zaoferować zabezpieczenie przed pożyczką, którą udziela bank, w zależności od kwoty pożyczki.  Zabezpieczenie:

  • poręczenie majątkowe osoby lub spółki trzeciej
  • zastaw rejestrowy na środkach trwałych
  • hipoteka na nieruchomości
  • przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie

W przypadku zabezpieczenia wymaganego przez bank niejednokrotnie do kosztu jego ustanowienia dochodzi opłata za sporządzenie wyceny nieruchomości. W naszym przypadku, wyceny przedmiotu zabezpieczenia dokonujemy bezpłatnie, we własnym zakresie.