Kiedy przedsiębiorcy chcą rozwinąć swoją działalność i nie mieć problemów finansowych w postaci zatorów płatniczych, decydują się na pożyczenie pieniędzy z zewnętrznych źródeł w celu sfinansowania swojej działalności. Jaki rodzaj finansowania jest najlepszym rozwiązaniem? Możliwe jest wiele możliwości. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się firma. Jednym z najczęstszych sposobów inwestowania jest pozyskiwanie dotacji na rozwój technologii, zakup maszyn i urządzeń czy zwiększenie liczby pracowników. Jako przedsiębiorca możesz również finansować swoje zakupy poprzez leasing. W tym artykule opiszę, jak faktoring może poprawić przepływy pieniężne w firmie.
Faktoring i płynność finansowa
Do nowoczesnych metod finansowania należy faktoring. Możliwe jest uzyskanie przez przedsiębiorców pieniędzy z wystawionych faktur na długo przed ich terminem. Zdarza się, że np. przedsiębiorca świadczący usługi transportowe nie czeka 60 dni na zapłatę faktur, które jest winien swoim kontrahentom. W ten sposób nie zamraża swoich finansów. Przekazuje tę zaległą kwotę firmie faktoringowej. W zakresie faktoringu, gdy firma transportowa dokonuje cesji wierzytelności, wierzyciel staje się instytucją. Na podstawie tej umowy instytucja faktoringowa powinna wypłacić przedsiębiorcy zaliczkę w ciągu 24 godzin na poczet płatności za faktury, które jego kontrahenci muszą dokonać zgodnie z umową. Jeśli tak się stanie, firma transportowa będzie mogła nadal płacić za swoje paliwo, raty leasingowe i kredytowe.
Środki z zaliczki faktoringowej mogą być również wykorzystane przez firmy transportowe na zakup kolejnej ciężarówki. Jako przykład, firma transportowa może kupić trochę kapitału własnego za leasing tej ciężarówki. Firma, która terminowo płaci podatki, zyskuje zaufanie swoich klientów. Banki stale sprawdzają, czy płatności zawsze będą wiarygodne, a to bardzo ważne, gdy banki wydają kredyty dla przedsiębiorców. Jeśli Twoja firma korzysta z faktoringu, możesz inwestować w jej rozwój, finansować bieżącą działalność i budować reputację godnego zaufania płatnika.
Faktoring jako narzędzie profilaktyki
O tym, że przedsiębiorca ma nieograniczoną ilość pieniędzy, decyduje ocena jego kontrahenta, czyli podmiotu, który jest odpowiedzialny za opłacanie faktur. Indos przeprowadzając taką weryfikację wykorzystuje dane z własnych baz klientów oraz dane dostarczane przez wywiadownie gospodarcze takie jak KRD, D&B, Big. Na tej podstawie rozważamy ryzyko związane z transakcją.
To, jakie są te wnioski, nie tylko pomoże nam w podjęciu decyzji o udzieleniu lub nie pożyczki, ale także jest ważne dla naszych klientów. Negatywne informacje, które zbieramy mogą uchronić przedsiębiorców przed podpisaniem nierozważnej umowy, która może mieć katastrofalne skutki finansowe. Faktoring może być dobrym narzędziem prewencyjnym dla przedsiębiorców, które daje im wgląd w to, jak wiarygodna jest zapłata dla ich potencjalnych kontrahentów. Właściciel firmy posiadający te informacje może zdecydować, czy warto podpisać umowę z nowym kontrahentem, czy warto ponieść ryzyko finansowe, które wiąże się z podpisaniem nowej umowy.
Jako dodatkowy bonus – większa dyscyplina płatnicza
Jeśli przedsiębiorca opiera się na faktoringu w celu odzyskania swoich należności, musi scedować na firmę faktoringową odpowiedzialność za monitorowanie ściągania należności. Firma bacznie obserwuje wszystkie terminy płatności i zauważa, że może się zdarzyć nawet kilkudniowe opóźnienie w zapłacie. Firma faktoringowa może więc podjąć pewne kroki wobec płatnika i będzie domagać się zapłaty poprzez rozmowy telefoniczne i wysyłanie e-maili do płatnika.
Już sam fakt, że płatnicy mają świadomość, że cedują należności na firmę faktoringową, zmusza ich do zwrócenia większej uwagi na terminowe regulowanie swoich zobowiązań. Oprócz obsługi jako faktor, zapewniamy naszym klientom pomoc w dochodzeniu należności na wszystkich etapach windykacji: polubownej, sądowej i egzekucyjnej.