Wniosek faktoringowy

Prawidłowo wypełniony wniosek faktoringowy zapewnia, że otrzymasz szybką informację zwrotną od faktora na temat finansowania, o które wnioskujesz. Korzystając z tego systemu, unika się wszelkich nieporozumień i niejasności, które mogą wystąpić w przypadku, gdy formularz, który otrzymuje się od faktora, nie jest jasny, a nawet gdy formularz jest błędny. Ważne jest, aby firma faktoringowa przeczytała i zrozumiała, co zamierzamy zrobić ze środkami, o które się staramy. Musimy wiedzieć, jakich instrumentów szukamy.

Jakie informacje zazwyczaj muszę zawrzeć we wniosku o faktoring?

Wszystkie aplikacje faktoringowe, w zależności od firmy ułatwiającej faktoring, przybierają różne formy. Niektóre są mniej szczegółowe od innych, a niektóre bardziej rozbudowane. Są to formularze do druku, które możesz wypełnić online lub dokumenty PDF, które możesz wypełnić ręcznie. W formularzu zgłoszeniowym zazwyczaj znajdują się następujące bloki tematyczne:

  • Informacje o wnioskodawcy: dane teleadresowe, wskazanie osoby do kontaktu z faktorem, dane rejestrowe tj. NIP, Regon, KRS/EDG, podstawowe informacje o rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
  • Informacje o zobowiązaniach wnioskodawcy (mogą to być informacje dotyczące np. zobowiązań publiczno-prawnych wobec ZUS i US, zobowiązań kredytowo – pożyczkowych, leasingach, etc.)
  • Parametry usługi, której dotyczy wniosek: np. wysokości limitów i terminów, na jakie ma być udzielone finansowanie, rodzaju faktoringu, płatników faktoringowych lub wierzycieli faktoringowych (faktoring odwrotny).
  • Proponowane formy zabezpieczenia transakcji: np. cesja wierzytelności, zabezpieczenie wekslowe, zastawy etc.
  • Upoważnienia/pełnomocnictwa umożliwiające faktorowi uzyskanie informacji o firmie wnioskującego w dostępnych rejestrach np. w BIG.
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych i ich administrowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami tzw. RODO.
  • Wykaz wymaganych dokumentów/załączników do wniosku: np. dokumentów finansowych, zaświadczeń ZUS/US, dokumentów dotyczących transakcji która ma być przedmiotem finansowania, etc.

Jak wypełnić wniosek o faktoring?

Aby firma faktoringowa rozpatrzyła nasz wniosek, musimy jasno określić, jakie są nasze oczekiwania finansowe i produktowe. Najlepiej też dodać wszystkie posiadane już dokumenty, aby faktor mógł je uznać za załącznik do wniosku. Gdybyśmy byli zobowiązani do wystąpienia o niektóre dokumenty, na przykład do urzędów lub działów księgowości, powinniśmy podać termin, w którym będziemy mogli uzyskać te dokumenty.

Dokumenty dołączane do wniosku faktoringowego

Przy wypełnianiu wniosku ważne jest, aby wszystkie dokumenty finansowe, które dołączasz do wniosku były autentyczne i zgodne z dokumentami, które złożyłeś, czyli. krs, po wszelkich korektach, zmianach księgowych itp. W dzisiejszych czasach niemal wszystkie rodzaje dokumentów i informacji o firmie są łatwo dostępne. Możesz sięgnąć do oficjalnych rejestrów lub po prostu poszukać ich w internecie. W ten sposób powinniśmy mieć pewność, że konsekwentnie i zgodnie z naszą najlepszą wiedzą odpowiadamy na pytania, które zostały postawione w aplikacji faktoringowej.

Limit finansowania

Przy ustalaniu kwoty, którą powinniśmy faktorować, powinniśmy posłużyć się wskaźnikiem realnych i rzeczywistych potrzeb. Nie należy próbować obliczać limitu w sposób przybliżony i zaokrąglony. W tej dziedzinie musisz być bardzo precyzyjny. Po pierwsze, dział finansowy zazwyczaj pobiera opłatę przygotowawczą, która jest naliczana od kwoty limitu finansowania. Niepotrzebne jest uiszczanie opłaty za dużą kwotę, której nie będziemy mogli wykorzystać. Po drugie, firma faktoringowa, z którą współpracujemy, zwykle jest w stanie dać nam niższy limit na początku współpracy, a po kilku latach zwykle go podwyższają. Głównym powodem jest to, że z czasem zbudowaliśmy historię współpracy z płatnikami i wierzycielami. I dopóki nie ma ujemnych płatności, zwiększenie tego limitu nie jest ryzykowne dla firm faktoringowych.

Nie powinniśmy zapominać, że zawsze możemy poprosić o pomoc doradcę klienta w firmie faktoringowej, jeśli mamy jakąś interpretację tych pytań. Udzieli on stosownych wyjaśnień dotyczących celu złożenia wniosku, a także pomoże wnioskodawcy w jego wypełnieniu.

Dodaj komentarz