Od ponad 20 lat w Polsce ludzie świadczą usługi faktoringowe, ale wielu przedsiębiorców wciąż ma pewne obawy, które uniemożliwiają im korzystanie z tych nowoczesnych źródeł finansowania. Co jest jednym z najczęstszych mitów dotyczących faktoringu i które z nich są prawdziwe?
Możliwe, że Twój kontrahent nie musi być idealny
Ważne jest, aby transakcje faktoringowe były dokonywane w sposób rzetelny i uczciwy przez wszystkich uczestników. Dostarczasz towar na czas, a instytucja, która go finansuje, przekazuje ci pieniądze w dniu, w którym została wysłana faktura. Twoi kontrahenci płacą swoje rachunki w terminie.
Kiedy Twoi kontrahenci płacą z opóźnieniem za swoją pracę? Może się wydawać, że to wyklucza faktoring. Nie jest to jednak prawda. Każdy bank lub inna instytucja finansowa może wybrać okres karencji. To czas, kiedy instytucja finansowa czeka na spłatę długu i może podjąć jedynie działania nadzorcze (telefony i maile z żądaniem zapłaty). W okresie karencji opóźnione płatności Twojego kontrahenta nie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Tak naprawdę, jeśli jeszcze nie korzystałeś z faktoringu, bo Twoi kontrahenci nie są idealni, to warto się nad tym zastanowić.
Jeden rachunek też się nadaje
Wielu przedsiębiorców zniechęcają niechlubne wymagania banków i instytucji faktoringowych dotyczące wielkości obrotów czy liczby płatników. Nie starają się więc nawet o faktoring. Jeśli chodzi o finansowanie, to możliwe jest pożyczenie nawet jednej faktury od jednego płatnika, a także możliwe jest przeniesienie na inną osobę wszystkich należności, jakie przysługują danemu kontrahentowi. To najczęściej nie jest potrzebne. Czy masz stałe i powtarzające się potrzeby finansowe? Jeśli nie chcesz być związany długoterminowymi umowami dotyczącymi wszystkich Twoich należności. Wciąż możliwe jest faktorowanie działalności gospodarczej i jest ono dostępne również dla Ciebie.
Jeśli Twój wykonawca odmówi pracy, to nie jest problem
W wielu przypadkach nabywca produktów musi wyrazić zgodę, aby pożyczkodawca przeniósł na instytucję finansową prawa do pieniędzy, które są należne z tytułu wierzytelności. Jak sobie poradzisz, gdy Twój kontrahent nie przyjmie Twoich zleceń? Jak to wpłynie na uzyskanie finansowania? Okazuje się, że tak nie było. Rozwiązaniem jest faktoring cichy – czyli faktoring bez konieczności uzyskania zgody i informowania kontrahenta.
Nie trzeba mieć zdolności kredytowej
Firmy, które poszukują dodatkowych źródeł finansowania, w pierwszej kolejności starają się o kredyt obrotowy w banku. W związku z tym instytucja ta bada zdolność kredytową firmy. Na ocenę firmy wpływa wiele czynników. Zdarza się, że po takiej analizie bank stwierdza, że dana firma nie ma zdolności kredytowej. Co o tym sądzisz? Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie może udzielić finansowania w formie faktoringu? Więc nie, nie ma. Brak zdolności kredytowej nie jest przeszkodą w robieniu tego, co się chce. W tym przypadku należy zważyć także inne kryteria, na przykład wiarygodność finansową płatnika.
Można też zrobić to odwrotnie i za darmo
Czy kupujesz towary za gotówkę lub z krótkim terminem płatności? Chciałbyś mieć dostęp do długoterminowego kredytu kupieckiego? Innym, mniej znanym sposobem finansowania działalności jest wykorzystanie faktoringu odwrotnego. W drugą stronę instytucja finansowa płaci Ci w ustalonym przez Ciebie terminie, na przykład w ciągu 24 godzin. Z drugiej strony, jesteś zobowiązany do zwrotu pieniędzy instytucji finansowej w dogodnym dla Ciebie czasie, np. w ciągu 30 dni. W efekcie więc Twoje zobowiązania będą zawsze regulowane w terminie, a dodatkowo skorzystasz z wydłużonych terminów płatności.
Gdy otrzymujesz od swoich dostawców rabaty za wcześniejsze płatności, możesz skorzystać z tego rodzaju faktoringu, aby obniżyć koszty swoich zakupów. Uzyskana w ten sposób kwota może wystarczyć na pokrycie kosztów korzystania z faktoringu odwrotnego.